Vermont Flag Site Logo
Find a Soldier Units Battles Cemeteries Descendants Pensions Towns


Lull, Edward Phelps

MILITARY SERVICE

Age: 0, credited to Windsor, VT
Unit(s): USN
Service: MIDS, USN, 10/1851, Vessels: Congress, Roanoke, Brooklyn, Tennessee, Swatara, Hartford [College: USNA 55]

See Legend for expansion of abbreviations

VITALS

Birth: 02/20/1836, Windsor, VT
Death: 03/05/1887

Burial: Barrancas National Cemetery, Pensacola, FL
Marker/Plot: Plot: 22, 0, 1553
Gravestone researcher/photographer: Marynella Gabriel Kinnard
Findagrave Memorial #: 934025

MORE INFORMATION

Alias?: None noted
Pension?: Yes, widow Emma G., 3/21/1887
Portrait?: navhist
College?: USNA 55
Veterans Home?: Not Found
(If there are state digraphs above, this soldier spent some time in a state or national soldiers' home in that state after the war)

Remarks: None

DESCENDANTS

(Are you a descendant, but not listed? Register today)

BURIAL:

Copyright notice

Tombstone

Tombstone

Barrancas National Cemetery, FL

Check the cemetery for location/directions and other veterans who may be buried there.


Edward P. Lull

Edward Phelps Lull (20 February 1836 - 5 March 1887), was born in Windsor, the youngest of six children of Martin Lull.

He moved to Wisconsin with his widowed mother in 1845, and received an appointment as Acting Midshipman, through the kind offices of a former Governor of Wisconsin, on 7 October 1851.

Graduating from the Naval Academy on 9 June 1855, Lull spent the next three years in the Mediterranean Squadron on USS Congress. He joined USS Colorado in April 1858. He was promoted to Passed Midshipman on 21 April 1858. On 28 July, he was boarding with Lieutenant Commander George W. Harrison, in Brooklyn. On 17 August, he was transferred to USS Roanoke, and was promoted to Master on 4 November 1858. In September 1860, he was assigned as an instructor of ethics and English at the Naval Academy, and also taught fencing. He was promoted to Lieutenant on 30 October 1860, and was still attached to the academy when the Civil War broke out.

On 13 May 1861, Captain George Blake, Superintendent of the Naval Academy, informed Secretary Welles, that the school had been transferred from Annapolis, to Fort Adams, Newport, Rhode Island, and instruction had started again. Lieutenant Lull was one of only four instructors remaining with the school, and the superintendent requested the four be retained, as they were "so very important in reorganizing the Academy and training the acting midshipmen." Captain Blake's request was not honored, and Lieutenant Lull was ordered to USS Roanoke when it was put in commission again in June.

Lull served on Roanoke until September, and participated in the attacks on the forts in Hatteras Inlet. On 13 September, Lieutenant Lull is detached from Roanoke, to report to the Navy Department, to help fill deficiencies in officers to man gunboats, but somehow found himself reassigned to the Naval Academy, where he assumed command of the training ship Constitution on 23 September, which position he held until 15 December 1863. He was also commandant of midshipmen and executive officer of the Naval Academy.

Lull was promoted to Lieutenant Commander on 16 July 1862. He returned to active service as executive officer of USS Brooklyn on 9 December 1863, and participated in the battle of Mobile Bay. He assumed command of the captured Confederate ram CSS Tennessee, Mississippi Squadron, in early August 1864, and was commanding her during the assault on Fort Morgan, on 23 August 1864.

By 14 June 1865, Lieutenant Commander Lull was attached to USS Lafayette, off the mouth of the Red River. He reported to Lieutenant Commander James Foster, Third division, Mississippi Squadron, on a survey conducted of Missouri and Mary T., both recently surrendered.

On 9 July 1865, Lull was detached from Tennessee, awaiting orders. On 26 September, he was ordered to USS Swatara, West India Squadron, and on 6 June 1866, returned to the Naval Academy as Acting Assistant Professor of Spanish. He received an honorary A.M. from Princeton in 1868. He remained at the Naval Academy until 1869. During his tenure there, he authored Description and History of the U.S. Naval Academy from its Origins to the Present Time (1869).

On 8 June 1869, he was ordered to USS Lancaster, transferred to command of USS Nantasket on 25 September, and then detached and placed on sick leave in early November. On 10 June 1870, he was promoted to Commander, and assumed command of USS Guard, departed Brooklyn Navy Yard on 26 January 1870, and sailed to the Darien wilderness, on the Isthmus of Panama, as part of a survey expedition under Captain Thomas Selfridge, to locate a site to cut a canal from the Atlantic to the Pacific.

From 1872 to 1873, Commander Lull commanded the Nicaragua survey expedition, and served as a member of the Interoceanic ship-canal commission in 1873 and 1874. During this timeframe, he published Vocabulary of the Language of the Indians of San Blas and Caledonia Bay, Isthmus of Darien, Transactions of the American Philological Association, Vol. 4, 1873, and History of the United States Navy-Yard at Gosport, VA (Near Norfolk), Washington: GPO, 1874.

The next year Commander Lull led a special survey of the Panama Canal route. From 1875 to 1878 he was a hydrographic inspector of coast survey. Commanding USS Wachusett from 1879 to 1881, Lull was the military commander of Alaska; local missionaries described Lull as "a Christian gentleman," who was "desirous of aiding the good work."

On 1 October 1881 Lull was promoted to Captain. On 1 December, he was ordered to special duty in Washington, detached 9 June 1882 and assumed command of the Boston Navy Yard. He was detached on 8 July 1884 awaiting orders.

Lull assumed command of the flagship Hartford, Pacific Squadron on 25 May 1885, but detached 15 May 1886 on sick leave, and spent some time at Brooklyn Naval Hospital. On 25 September 1886, he was ordered to command of Pensacola Navy Yard where he died; interment in Barrancas National Cemetery (Plot: 22, 0, 1553).

Captain Lull was married twice. He married, first, Elizabeth Ferguson Burton, daughter of General Henry and Maria Burton, on 10 February 1863, in Newport, Rhode Island. Elizabeth died 17 September 1868, in Norwich. They had two children, Elizabeth Ferguson and Richard Swann. He married second, Emma Gillingham Terry, on 5 November 1870, at Hartford, Connecticut. Emma died 7 September 1919, in Baltimore, Maryland.

Source: draft biography to be included in Green Mountain Mariners: Vermonters in the Navy During The Civil War, by Tom Ledoux