Site Logo
Home | Battles | Cemeteries | Descendants | Find A Soldier | Towns | Units | Site Map

Poland, Martin Luther

MILITARY SERVICE

Age: 0, credited to Morristown, VT
Unit(s): USA
Service: USMA 1864-64, 2LT 6/13/64, Asst Ordnance Officer, Fort Monroe, VA, Bvt 1LT 12/14/65, Ord. Depot, Richmond, VA 12/5/65 to 2/13/66, Hilton Head SC 10/27-11/9/66, pr 1LT 16/16/67, pr CPT

See Legend for expansion of abbreviations

VITALS

Birth: 08/01/1814, Morristown, VT
Death: 08/20/1878

Burial: San Francisco National Cemetery, San Francisco, CA
Marker/Plot: OS, Row 45, Site 5
Gravestone photographer: Carol/Findagrave, #46859893
Findagrave Memorial #: 30016358

MORE INFORMATION

Alias?: None noted
Pension?: Yes, widow Rachel M., 4/14/1882, not approved
Portrait?: Unknown
College?: Not Found
Veterans Home?: Not Found
(If there are state digraphs above, this soldier spent some time in a state or national soldiers' home in that state after the war)

Remarks: None

DESCENDANTS

(Are you a descendant, but not listed? Register today)

BURIAL:

Copyright notice

Tombstone

San Francisco National Cemetery, CA

Check the cemetery for location/directions and other veterans who may be buried there.



Martin L. Poland

THE NEW YORK HERALD
WHOLE NO. 15340 NEW YORK, THURSDAY, AUGUST 22, 1878--TRIPLE SHEET.
CAPTAIN MARTIN L. POLAND, U.S.A.
A despatch from Fort Yuma says that Captain Martin l. Poland, of the Ordnance Department, United States Army, died suddenly on Tuesday evening. Captain Poland was born in Vermont and was appointed from that State to the Military Academy, where he remained from July 1, 1860, to June 13, 1864, when he was graduated and promoted to the army with rank of second lieutenant in the ordnance. He served during the civil war to its close. He was sent as assistant ordnance office to Fortress Monroe Arsenal, Virginia, July 21, 1864, and was appointed brevet first lieutenant and brevet captain December 14, 1865, for faithful and meritorious services. He was temporarily detached in charge of the ordnance depot at Richmond, Va., from December 5, 1865, to February 13, 1866, and at Hilton Head, S.C., in a similar capacity, from October 27 to November 9, 1866. He was promoted to the rank of first lieutenant December 16, 1867, and more recently to that of captain.
Courtesy of Bob Hackett.